Kultura
PITREX
19 maja 2024Noc muzeów. Ociepka, escape room, warsztaty, koncert Zuzanny Mroczek i Spacerek po Chełmnie [ZDJĘCIA]
Za nami już kolejna XVIII Europejska Noc Muzeów w Chełmnie. Chełmińskie Muzeum przygotowało wiele atrakcji dla turystów chcących poznawać miasto. Do późnych godzin wieczornych można było znaleźć coś dla siebie.
W sobotę w Chełmnie już od rana trwały warsztaty plastyczne „Obraz pod ręką”, podczas których można było przygotować sobie płócienną torbę ze swoim obrazem. O godz. 10.30 ruszyła wycieczka autokarowa do sąsiadów za Wisłę - „Śladami zamków krzyżackich” z wejściem do świeckiego zamku i podziwianiem repliki obrazu „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki.
W chełmińskim ratuszu utworzono escape room, który cieszył się dużą popularnością. Przez cały dzień w muzeum można było za darmo zwiedzać ekspozycje muzealne z przewodnikiem oraz podziwiać miasto z tarasu ratusza.
Po południu muzealnicy poinformowali o przekazaniu darów od anonimowego darczyńcy, w tym dwóch wydań pracy doktorskiej Konrada Siudowskiego - działacza niepodległościowego, senatora II RP, członka Rady Związku Powiatów RP w 1933 r., a przede wszystkim ucznia Gimnazjum Chełmińskiego oraz wydanego współcześnie spisu abiturientów wyższych szkół w Rejencji Kwidzyńskiej, do której należało w okresie zaborów Chełmno.
Wystawa obrazów Teofila Ociepki, koncert Zuzanny i Spacerek po Chełmnie
W Sali Mieszczańskiej otwarto wystawę urodzonego na Śląsku w 1891 roku artysty Teofila Ociepki: „Obrazy niezwykłe Teofila Ociepki” - prace pochodzą ze zbiorów Mirosławy i Zbigniewa Pawłowskich.
W kamienicy „Grudziądzka 36” wraz z Anną Kaźmierak - artystką ilustratorką, młodzi ludzie - zainspirowani pracami Teofila Ociepki, podczas warsztatów „Bestie w rajskim ogrodzie” mogli tworzyć „Rajskie ogrody” z obrazów malarza (przy pomocy ciekawej techniki graficznej gel prining oraz prawdziwych roślin).
CZYTAJ TAKŻE: Archiwalne zdjęcia Chełmna z 1936 roku
O godz. 18 w Sali Mieszczańskiej ratusza można było wysłuchać koncertu wokalistki, multiinstrumentalistki i tekściarki, Zuzanny Moczek. Autorska twórczość - piosenka literacka najwyższej próby, doprawiona odrobiną folkowych brzmień, przypadła do gustu, tym, którzy zechcieli spędzić wieczór z piosenką.
O godz. 21.30 ruszył nocny spacerek po Chełmnie, w którym uczestniczyło 180 osób. Wraz z przewodniczką Anną Grzeszną-Kozikowską chętni na nocny Spacerek po Chełmnie wyruszyli z rynku, pod kościół pofranciszkański w stronę ulicy Dominikańskiej, a kulminacją było nocne zwiedzanie klasztoru. Zobaczyć można było kościół św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, kryptę ksieni Magdaleny Mortęskiej, dawną aptekę klasztorną, skarbce i gotyckie piwnice oraz wejść na (na co dzień niedostępną) emporę. Nocne zwiedzanie zakończyło się przed północą.